boeken,  hoogbegaafdheid,  kinderen

Hoogbegaafdheid durf jezelf te zijn

Hoi allemaal

Hoogbegaafdheid durf jezelf te zijn, toen ik meer en meer gesprekken begon te voeren met hoogbegaafde volwassenen en hoogbegaafden. Kon ik niet anders dan tot de conclusie komen, dat hoogbegaafdheid veel gevarieerder was dan dat ik tot dan toe gedacht had. Ik kwam mensen tegen die op allerlei verschillende niveaus werkzaam waren, in een enorme variëteit aan richtingen. Het merendeel had helemaal geen hoge opleiding of topfunctie, en ik begon aan een cv al te herkennen. Of iemand misschien hoogbegaafd zou kunnen zijn, omdat er vaak een lange lijst van afgebroken studies en elkaar snel afwisselende banen op stond. Ik wist natuurlijk dat volgens de geldende opvattingen van, hoge intelligentie, creativiteit en doorzettingsvermogen als dé kenmerken van hoogbegaafdheid werden gehanteerd.Om succesvol intelligent te zijn, moeten die vermogens alle drie gebruikt worden. Het is goed als hoogbegaafden zich bewust zijn van de sterke en zwakke punten, want dan kunnen ze de sterke kanten inzetten en de zwakke kanten ontwikkelen. Durf wel je zelf te zijn als je hoogbegaafdheid bent, natuurlijk er zullen altijd mensen zijn die je probeert te pesten. Maar als jij van zelf houdt kan niemand dan ook niemand dit kapot maken, wees zo trots als een pauw dat jij hoogbegaafd bent.

Hoogbegaafdheid durf jezelf te zijn.

Hoe kun je het nu herkennen zowel bij volwassene en kinderen ,wat zijn de kenmerken.

 • Innerlijke kenmerken:
  • rijkgeschakeerde emotionele binnenwereld (voelen)
  • hoogintelligent (denken)
  • zéér autonoom (zijn)
 • Wisselwerking met de buitenwereld:
  • hoogsensitief (waarnemen)
  • gedreven en nieuwsgierig (willen)
  • scheppingsgericht (doen)
 • Samenspel met de maatschappij:
  • intens
  • complex
  • snel
  • creatief.
  • Een hoogbegaafde is een snelle en slimme denker, die complexe zaken aankan. Autonoom, nieuwsgierig en gedreven van aard. Een sensitief en emotioneel mens, intens levend. Hij of zij schept plezier in creëren.
  • Hoogbegaafdheid durf jezelf te zijn.

 

Wat is nu hoogsensitiviteit.

Hoogsensiviteit vooral op emotionele oorzaken en gevolgen, en legt nogal wat nadruk op overprikkeling. Daardoor ontstaat de indruk dat problemen rondom hoogsensitiviteit vooral te maken hebben met ‘te open staan’ voor indrukken en daardoor snel overprikkeld raken. Maar in de praktijk merken ouders en leerkrachten dat hoogsensitiviteit meer is dan dat, of er word niet herkend wat je dan krijg is het krijgt een stempel. Een druk kind en lastig in de klas, wat een voor komende probleem is voor het kind en ouder. Deze kenmerken komen ook voor bij volwassen mensen en het word nooit het verband gelegd met hoogbegaafdheid.

kenmerken waar je hoogsentiviteit kan herkennen.

Hoogsensitiviteit  kunnen vooral een emotionele oorzaken en gevolgen hebben , en legt nogal wat nadruk op overprikkeling. Daardoor ontstaat de indruk dat problemen rondom hoogsensitiviteit vooral te maken hebben met ‘te open staan’ voor indrukken en daardoor snel overprikkeld raken. Maar in de praktijk merken ouders en leerkrachten dat hoogsensitiviteit meer is dan dat.

Kenmerken :

• snel schrikken
• last hebben van kleren die kriebelen, naden in sokken of kledingmerkjes tegen de huid
• niet houden van verrassingen
• meer leren van een vriendelijke terechtwijzing dan van strenge straf
• lijkt gedachten te kunnen lezen
• moeilijke woorden gebruiken voor de leeftijd
• elk vreemd geurtje ruiken
• een scherpzinnig gevoel voor humor hebben
• zeer intuïtief lijken
• moeilijk in slaap te krijgen na een opwindende dag
• moeite hebben met grote veranderingen
• wil zich verkleden als de kleren nat of zanderig zijn geworden
• veel vragen stellen
• perfectionistisch zijn
• oog hebben voor het verdriet van anderen
• van rustige spelletjes houden
• diepzinnige, beschouwende vragen stellen
• zeer gevoelig zijn voor pijn
• slecht kunnen tegen een luidruchtige omgeving
• oog hebben voor detail (iets dat van plaats is veranderd, een verandering in iemand uiterlijk)
• eerst kijken of het veilig is alvorens ergens in te klimmen
• het best presteren wanneer er geen vreemden bij zijn
• de dingen intensief beleven.

Onderpresteren bij kinderen.

Als hoogbegaafde leerlingen structureel te weinig uitdaging krijgen, kunnen ze gaan onderpresteren. Het is van groot belang om dit tijdig te signaleren en te voorkomen. er kan dus onderscheid tussen relatief en absoluut onder presteren Bij relatief onderpresteren dan zijn de resultaten van de hoogbegaafde minder dan op grond van zijn vermogen verwacht zou worden, maar dan kan het alsnog op het klassengemiddelde liggen. Bij absoluut onderpresteren zijn de resultaten van de hoogbegaafde zelfs onder het klassengemiddelde. Omdat op de lagere school al voor komt, ik zie dit bij me zoon hij verveelt zich dus hij word als vervelend kind bestempelt. En het ergste is nog dat ze het bij de ouders gaan zoeken dus die zal ook wel niet hoogbegaafd zijn.

Misverstanden die heel voor komen ook bij volwassen mensen en kinderen.

 • ADD/ADHD-stoornissen
 • Woedediagnoses
 • Ideatie- (dwangvoorstelling) en angststoornissen
 • Stemmingsstoornissen
 • Leerbelemmeringen
 • Slaapstoornissen.
  • Hoogbegaafdheid uit zich niet altijd zoals we dat zouden verwachten. Creativiteit kan zich bijvoorbeeld uiten in eigenwijs, tegendraads, uitdagend en chaotisch gedrag.
  • Hoogbegaafdheid kan voorkomen in combinatie met leerproblemen, emotionele- en gedragsstoornissen.
  • Hoogbegaafdheid kan het zicht op een leerprobleem belemmeren.

Herkenbaar en is rond uit vervelend zowel voor het kind als de volwassene personen, omdat de mensen dit niet willen begrijpen. Deze mensen en kinderen hebben een mooie gave waar je trots op mag zijn, en soms worden kinderen en volwassen gepest en getreiterd omdat een ander het niet wil  begrijpen  hoe zij denken.

Willen jullie meer weten over hoogbegaafdheid kun je hier te recht.https://www.zobegaafd.nl

Bron foto,s Google

Groetjes Angelique

 

 

2 reacties

 • Mariska

  Ik krijg een beetje het idee dat bepaalde mensen hoogbegaafd zijn als een soort afwijking zien, wat ik best erg vind. Hoogbegaafde mensen hebben gewoon een zeer bovengemiddelde intelligentie, en hoe meer intelligentie, des te gecompliceerder. Aangezien een maatschappij altijd gericht is op het gemiddelde wat inrichting betreft is het niet zo gek maar toch erg jammer dat iemand die zo ver van het gemiddelde afwijkt (zowel naar boven als naar beneden) niet z’n weg kan vinden. Goed stuk!

  • Do58er

   Is echt een maatschappij dingetje omdat deze maatschappij niet met mensen om kunnen gaan, die anders denken.Dat het een probleem kan vormen, Ik loop zo vaak tegen dingen aan dat het niet leuk is, om hoogbeschaafd te zijn. Maar wat ik wel heb geleerd is om van je zelf te houden en trots te zijn om wat ik heb.

Laat een antwoord achter

Het e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *

CommentLuv badge

Deze site gebruikt Akismet om spam te verminderen. Bekijk hoe je reactie-gegevens worden verwerkt.